Besnota u psa – príznaky a ako často očkovať psa proti besnote?
Chráňte svojho psa pred besnotou, smrteľným a na ľudí prenosným vírusovým ochorením, ktoré postihuje psy po celom svete. V článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o besnote u psov – od jej definície a spôsobu prenosu, až po identifikáciu kľúčových príznakov. Navyše, poskytneme informácie o dôležitosti pravidelného očkovania proti besnote na Slovensku. Pripravte sa na získanie cenných informácií, ktoré vám pomôžu zabezpečiť zdravie a dlhodobú pohodu vášho štvornohého priateľa.
Charakteristika ochorenia
Besnota je smrteľné vírusové ochorenie, ktoré primárne postihuje cicavce, vrátane psov, mačiek, netopierov a divokých zvierat, ako sú líšky, kojoty alebo napríklad skunky. Tento vírus je prenosný na ľudí, často prostredníctvom slín pri uhryznutí alebo škrabanca od infikovaného zvieraťa. Besnota sa prejavuje v dvoch hlavných formách: paralytická (tichá) a zúrivá. Paralytická forma vedie k postupnej paralýze a nakoniec k smrti, zatiaľ čo zúrivá forma sa prejavuje agresívnym správaním, nadmerným slinením a strachom z vody. Rozšírenie vírusu v tele je zvyčajne spojené s pokročilými neurologickými príznakmi a bez rýchlej liečby, obvykle prostredníctvom vakcinácie, je výsledkom takmer vždy smrť. Besnota ostáva vážnym problémom v mnohých častiach sveta, pričom očkovanie a prevencia sú kľúčové na jej kontrolu a elimináciu.
Ako sa prenáša besnota
Besnota sa prenáša predovšetkým priamym kontaktom s infikovaným zvieraťom, najčastejšie prostredníctvom uhryznutia alebo škrabnutia. Vírus besnoty sa nachádza v slinách infikovaného zvieraťa a vstupuje do tela cez otvorené rany alebo sliznice, ako sú oči, nos a ústa. Vírus potom postupuje pozdĺž nervového systému k mozgu, kde spôsobuje zápal a rôzne neurologické symptómy. Táto cesta prenosu znamená, že infekcia sa môže vyskytnúť aj pri kontakte so slinami infikovaného zvieraťa na poškodenú pokožku alebo sliznice. Riziko prenosu na človeka sa zvyšuje v prípade hlbokých alebo závažných uhryznutí, ktoré umožňujú hlbšie vniknutie vírusu. Je dôležité poznamenať, že vírus besnoty nemôže preniknúť neporušenou pokožkou a nešíri sa vzduchom, vodou ani bežným kontaktom, ako je dotýkanie sa, objímanie alebo delenie jedla. Vzhľadom na jeho vysokú smrteľnosť a absenciu účinného liečebného postupu po rozvinutí symptómov, je rýchla vakcinácia po expozícii kriticky dôležitá na prevenciu vzniku ochorenia.
Ľudia tiež čítajú: Parvoviróza u psov – príznaky, liečba a očkovanie
Príznaky besnoty u psa
Besnota u psov prechádzaja niekoľkými fázami, pričom každá sa vyznačuje špecifickými symptómami:
- Začiatočná (prodromálna) fáza – trvá 2-3 dni a zahŕňa zmeny v správaní, ako sú úzkosť, nepokoj, nadmerná náklonnosť alebo naopak, enormný strach.
- Excitačná fáza – nasleduje fáza známa tiež ako fáza „šialenstva“, kde sa psy stávajú nezvyčajne agresívnymi, môžu mať halucinácie a často trpia nadmerným slintaním a ťažkosťami s prehĺtaním.
- Paralytická fáza – v poslednej paralytickej fáze, ktorá môže nastúpiť do niekoľkých dní, sa objavuje rastúca slabosť, paralýza, najmä čeľustí a hrdla, rovnako tak ku zhoršenej hybnosti. Pes neovláda svoj pohyb ani močový mechúr. V tomto štádiu dochádza aj k respiračným problémom, čo môže viesť k smrti psa.
Pri tichej forme besnoty u psa nie je excitačná fáza natoľko výrazná alebo úplne absentuje.
Diagnostika besnoty u psov je komplikovaná, keďže rané príznaky sú často nešpecifické a môžu byť zamieňané s inými ochoreniami. Diagnostika sa najčastejšie vykonáva odberom krvi – v prípade, že bol pes proti besnote očkovaný, zistí sa hladina protilátok v tele. V prípade podozrenia na besnotu je preto dôležité okamžite konzultovať veterinára a prijať preventívne opatrenia, najmä ak došlo k kontaktu zvieraťa s človekom. Vzhľadom na to, že besnota je smrteľná a neexistuje špecifická liečba, dôraz sa kladie na preventívne očkovanie, ktoré je najúčinnejším spôsobom ochrany psov a ľudí, s ktorými prichádzajú do kontaktu.
Odporúčame: Ako naučiť psa pýtať sa von za účelom vykonávania potreby
Ako často očkovať psa proti besnote?
Očkovanie proti besnote je zo zákona o veterinárnej starostlivosti jedinou povinnou vakcináciou u psov. Prvá vakcinácia proti besnote môže byť podaná šteniatkam najskôr vo veku 12. týždňov, nasleduje posilňujúca dávka o rok neskôr a potom pravidelná revakcinácia, ktorá závisí od typu použitej vakcíny – výrobca by mal túto informáciu uvádzať na vakcíne alebo v príbalovom letáku. Vo všeobecnosti sa odporúča očkovanie proti besnote vykonať pravidelne v intervale 1 – 3 roky. Je však dôležité konzultovať tento vakcinačný harmonogram s vaším veterinárom, pretože môžu existovať špecifické požiadavky alebo odporúčania v závislosti od individuálnych okolností vášho psa.